بسمه تعالی

استاندارد ایزو ۳۷۰۰۱- مدیریت ضد رشوه برای شرکتها و سازمانها

مفاسد اقتصادی و رشوه از مخرب ترین و پیچیده ترین مشکلات روزگار ما می باشند که با وجود تلاش های گسترده ملی و بین المللی برای مقابله با آن، نه تنها باقی مانده است بلکه دارای رشد نیز می باشد. ما می توانیم فساد را از طریق شواهد و وقایع مختلف مانند رشوه خواری، اخاذی، دزدی، فریب دادن، تضاد منافع ، نبود روشهای شایسته سالاری و کارراهه شغلی در سازمانها و سایر موارد مرتبط شتاسایی نماییم که شناسایی میتواند به تشخیص یا احتمال وجود فساد کمک نماید.

فساد و رشوه یک سد و مانع قابل توجه در تجارت و کسب و کار می باشد و تأثیر بسیار منفی بر روحیه کارکنان سازمان دارد. بسیاری از دولت ها و شرکتها اقدامات متعددی را برای نجات از مشکلات آن انجام داده اند. در کشور ایران نیز فرمان هشت ماده ای مبارزه با مفساد اقتصادی، وضع قوانین و دستورالعملهای ضد فساد و…ابلاغ شده اند اما برای رفع مفاسد اقتصادی بهتر است از روشهای مکمل و استاندارد ها به عنوان راهنمایی های کاربردی برای شرکتهای ایرانی بزرگ، متوسط و کوچک استفاده نمود تا این شرکتها برای تحقق اهداف تجاری به ویژه در بخش صادرات و فضای رقابتی بین المللی خود موفق تر عمل نمایند. هدف از استاندارد بین المللی ایزو ۳۷۰۰۱ حمایت از ایجاد فرهنگی است که با فساد و رشوه مبارزه می کند و اعتماد و اطمینان به دنیای تجارت و همچنین اعتماد در بین موسسات را تقویت می کند.

این استاندارد الزامات ضد رشوه را مشخص می کند و راهنماهایی برای ایجاد، اجرا، حفظ، بررسی و بهبود سیستم مدیریت ضد رشوه ارایه می دهد و شامل:

  • رشوه خواری در بخش عمومی، خصوصی و غیر انتفاعی
  • رشوه خواری توسط سازمان
  • رشوه خواری کارکنان سازمان
  • رشوه خواری شرکای تجاری سازمان
  • اخاذی از شرکای سازمان
  • رشوه های مستقیم و غیرمستقیم (به عنوان مثال رشوه ارائه شده یا پذیرفته شده یا توسط شخص ثالث  و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هم اکنون در خبرنامه ما عضو شوید

هم اکنون در خبرنامه ما عضو شوید

عضویت در خبرنامه وب سایت مسئولیت اجتماعی.اخبار ما را پیگیری کنید.